تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

 مورچه‌ها وقتی در معرض جریان آب قرار می‌گیرند،‌ به هم می‌چسبند و یک قایق نجات درست می‌کنند. این قایق ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارد و هیچ مورچه‌ای خیس نمی‌شود، حتی اگر کسی آن‌ها را در آب فرو برد!

بهنوش خرم‌روز:‌ تا به حال فکر کرده‌اید که وقتی سیل می‌آید یا جریان آب وارد لانه مورچه‌ها می‌شود،‌ آن‌ها چه‌کار می‌کنند؟  مطالعات جدید نشان می‌دهد که آن‌ها خود را نجات می‌دهند، آن هم با روشی شگفت‌انگیز!

به گزارش نیچر، گروهی از دانشمندان کشف کرده‌اند که مورچه‌ها خودشان را به صورت یک قایق نجات در می‌آورند و با شناور ماندن روی آب،‌ نجات می‌یابند. این یافته نشان می‌دهد که می‌توان از اجزای بسیار ساده، ساختارهای بسیار پیچیده‌ای ساخت که می‌تواند موضوعی مهم در علوم شهری و روباتیک باشد.

یک مورچه می‌تواند برای چند دقیقه روی آب بماند، اما وقتی تعدادشان زیاد باشد، ‌آن‌قدر سنگین می‌شوند که کشش سطحی آب را بشکنند و غرق شوند. اما مورچه‌های آتش (سولنوپسیس اینویکتا) همه با هم قایقی می‌سازند که تا چند ماه می‌تواند روی آب شناور باشد. (برای مشاهده تصاویر و فیلم‌های بیشتر، اینجا را کلیک کنید).

به گفته ناتان ملوت، مهندس مکانیک موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا، مورچه‌ها با هم ترکیبی می‌سازند که آب باید به داخل آن نفوذ کند، ‌اما نمی‌تواند!

منبع:http://www.khabaronline.ir/news-147253.aspx

ساختار دسته‌جمعی
ملوت و همکارانش هزاران مورچه را در ظرفی خالی قرار دادند و آن را چرخاندند. مورچه‌ها به سرعت به هم چسبیدند و یک ساختار کره‌ای، مانند یک توپ ساختند. محققین با استفاده از پوشش‌هایی که مانع گازگرفتگی توسط مورچه‌ها شود،‌ توپ مورچه‌ای را به هوا انداختند و گرفتند، در حالی که حتی یک مورچه هم نیفتاد. وقتی همین توپ مورچه را در آب گذاشتند،‌ اول مثل یک گنبد شد و بعد در عرض چند دقیقه، مانند یک کلوچه پهن شد.

وقتی مورچه‌ها به آب می‌رسند، با پاها و آرواره‌های خود، یکدیگر را محکم می‌گیرند. مورچه‌های بیشتری به لبه‌های توده می‌آیند و ساختار گنبدی دائم پهن‌تر و پهن‌تر می‌شود تا بالاخره تنها به دو یا سه لایه مورچه می‌رسد و مورچه‌های لایه بالاتر دائم در رفت‌و‌آمد هستند.

 

ساختمان بدن یک مورچه طوری است که می‌تواند حباب‌های هوا را در خود گیر بیاندازد و تا حدی از غرق شدن جلوگیری کند، ‌اما این ساختار قایقی دسته‌جمعی خیلی کارآمدتر است و مورچه‌ها با آن خشک می‌مانند.

با این که لایه پایینی زیر سطح آب است و ساختارهم متخلخل است، هیچ کدام از مورچه‌ها حتی خیس هم نمی‌شوند. آن‌ها به سطح آب فشار می‌آورند و فضایی مثل یک کاسه در اطراف خود درست می‌کنند. حتی وقتی محققین مورچه‌ها را به درون آب فشار دادند هم همگی خشک ماندند. در ‌زیر آب، آن‌ها دوباره به شکل یک توپ در آمدند و در میان خود حباب‌های هوا ذخیره کردند.

استفاده از روش مورچه‌ها در ساخت روبات‌ها
ملوت و همکارانش یک مدل ریاضیاتی از این رفتار مورچه‌ها پیشنهاد کرده‌اند . بنابراین مهندسین می‌توانند اتفاقی که در گروه‌های واقعی و بزرگ‌تر می‌افتد را پیشبینی کنند.

تشکیل قایق نجات توسط مورچه‌ها مثال خوبی از مدیریت بحران است. شاید از اصول آن بتوان برای طراحی رفتارهای گروهی خودجوش و یا تشکیل ساختارهای پیچیده از روبات‌های ساده استفاده کرد.

البته هنوز مطالعات فراوانی در این زمینه لازم است. ما هنوز نمی‌دانیم مورچه‌ها چه‌طور این رفتار هماهنگ را به پیش می‌برند و با هم همکاری می‌کنند،‌ بلکه فقط می‌دانیم که چه‌طور روی سطح آب تاثیر می‌گذارند. بنابراین برای الگو گرفتن از آن‌ها، ‌هنوز در مراحل مقدماتی هستیم و راه درازی در پیش داریم تا این پدیده شگفت‌انگیز را درک کنیم.
[ جمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390 ] [ ساعت 21 و 52 دقیقه و 54 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران