تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

 

 یکی از پژوهشگران ام.آی.تی توانسته با الهام از نوعی سوسک صحرایی، دستگاهی برای جمع‌آوری مه و ذخیره آب تهیه کند. دلیل این کار ساده است: حشرات، برترین مهندسان ترمودینامیک در جهان به شمار می‌روند.

سال‌ها، مردمی که در ارتفاعات یا کشورهای ساحلی و خشک زندگی می‌کردند، مجبور بودند برای تهیه آب شرب مورد نیاز خود، مه و رطوبت هوا را جمع کنند. به طور دقیق‌تر، آن‌ها در ظروفی که طی شب کار می‌گذاشتند، تکه‌هایی از شبکه‌های توری نصب می‌کردند و هر روز، قطره‌های مه را که از رشته‌های شبکه توری پایین رفته و کف ظرف جمع شده بود، به عنوان آب خوراکی جمع می‌کردند.

به گزارش گیزمگ، شاید این روش جمع‌آوری آب کمی غیر واقعی به‌نظر برسد؛ اما در شرایط صحیح، از طریق این روش، به طرز عجیبی می‌توان مقدار قابل توجهی آب جمع‌آوری کرد. حالا، یکی از فارغ‌التحصیلان مهندسی شیمی از ام.آی.تی (انیستیتو فناوری ماساچوست) سعی دارد روش‌هایی برای پیشرفت این روش پیدا کند.

شیرانگ چاتره، با الهام از سوسک صحرای نامیب (صحرایی در نامیبیا) ابزاری برای جمع‌آوری آب از مه طراحی کرده است. سوسک صحرای نامیب، قطره‌های آب را روی برآمدگی‌های پشتش جمع می‌کند و بعد وقتی قطره‌ها به سمت دهانش سرازیر می‌شود، آن را می‌نوشد.

«جمع‌کننده مه» این مهندس جوان مثل نمونه‌های دیگری که توسط محققان دیگر ساخته شده از صفحه‌های توری به عنوان شبکه تورمانند اقوام گذشته استفاده کرده است. حتی مواد جامدی مثل ورقه‌های پلاستیکی نیز می‌تواند جایگزین این صفحه‌های توری شود؛ همچنین این صفحه‌ها می‌توانند جریان بادی تولید کنند ک مقداری رطوبت به همراه دارد.

در آزمایش‌هایی که برای تایید جمع‌کننده‌های مه انجام شد، بعضی قادر به جمع‌آوری یک لیتر آب به ازای یک متر صفحه توری در روز بودند.

چاتره سعی دارد با تصفیه مواد اولیه صفحه توری، میزان تولید دستگاهش را بالاتر ببرد و سعی دارد بین مواد آب‌دوست که قطرات آب را جذب می‌کنند و مواد آب‌گریز که قطرات آب را به سمت ظرف جمع‌آوری هدایت می‌کنند، تعادل برقرار کند. سوسک نامیب هم از استراتژی مشابهی استفاده می‌کند؛ با استفاده از برآمدگی‌های آب‌دوست، قطره‌های آب را به خود جذب کرده و توسط کانال‌های آب‌گریز، قطره‌های آب را به سمت دهانش هدایت می‌کند؛ بدون اینکه ذره‌ای از این آب در طول مسیر جذب شود.

هر قدر که افزایش میزان جمع‌آوری آب در این روش یک مشکل تکنیکی محسوب می‌شود، به همان میزان یک مشکل اجتماعی نیز هست؛ چراکه بیشتر کاربران بالفعل این تکنولوژی توانایی تهیه آن را ندارند. البته به عقیده شیرانگ، مردم کشورهای پیشرفته می‌توانند با کاهش میزان مصرف آب تازه از منابع سنتی، سهم خود را در ذخیره آب بپردازند. هر قدر این تجهیزات در کشورهای جهان اول بیشتر فروش رود، قیمت آن برای کاربران در کشورهای جهان سوم کاهش می‌یابد و این تکنولوی بیشتر در دسترس خواهد بود.

 

منبع:http://www.khabaronline.ir/news-147277.aspx
[ جمعه شانزدهم اردیبهشت 1390 ] [ ساعت 22 و 59 دقیقه و 23 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران