تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

گونه ای خاص از گربه های وحشی برای شکار قربانیانش پا را از استتار فیزیکی بدن فراتر گذاشته و با شیوه ای جدید به شکار آنها می‌پردازد."تامارین‌های رنگی" میمونهای کوچکی به اندازه سنجاب هستند که معمولا قربانی این فریبکاری گربه‌های وحشی می‌شوند. در واقع "مارگای" ها صدای این میمونهای کوچک را تقلید می‌کنند تا توجه آنها را به سوی خود جلب کرده و ناگهان قربانیان خود را شکار می‌کنند.

این مشاهدات آنچه تا کنون در حد داستانهایی از تقلید صدای دقیق قربانیان توسط گربه‌های وحشی بومی‌آمازون از جمله جاگوارها و پوماها، به منظور کشیدن آنها به منطقه شکار حکایت شده بود را تایید می‌کند."فابیو روهه" از انجمن حفظ حیات وحش می‌گوید: "گربه ها به چابکی فیزیکی شهرت داشتند، اما این ابزار صوتی برای تقلید دقیق صدای شکار نشان دهنده زیرکی روانی آنها است که نیازمند مطالعات بیشتری خواهد بود."

این مطالعات در جنگلهای آمازون در برزیل انجام گرفته است. محققان برای اولین بار در سال 2005 چنین رویدادی را مشاهده کردند، زمانی که 5 میمون تامارین بر روی درختی مشغول غذا خوردن بودند و در این میان یک گربه وحشی صدایی کاملا مشابه صدای یک بچه تامارین از خود به وجود آورد. این صدا توجه نگهبان کشیک میمونها را به خود جلب کرد و باعث شد این جاندار از درخت به پایین رفته و در میان شاخه های درهم پیچیده به دنبال منشاء صدا بگردد.
زمانی که میمون نگهبان با ایجاد اصواتی دیگر میمونها را از وجود صدای مرموزی آگاه کرد میمونها آشکارا تحت تاثیر این صدا قرار گرفته و تصمیم گرفتند به جای فرار کردن به دنبال منشا صدا بگردند. به همین دلیل چهار میمون دیگر از درخت پایین آمدند و در همین زمان یک "مارگای" از میان شاخه های درختان پدیدار شده و به سمت میمونها پرید. با رو شدن نقشه گربه وحشی میمون نگهبان به دیگر میمونها هشدار داده و آنها را وادار به فرار کرد.
بر اساس گزارش لایو ساینس، با وجود ناموفق باقی ماندن این تقلید صدا، دانشمندان از ابتکار و نبوغی که در طرح این استراتژی شکار استفاده شده بود بهت زده شدند. به گفته محققان این مشاهدات نشان می‌دهند اطلاعات به دست آمده از موجودات بومی‌در جنگلهای برزیل موثق بوده و دیگر انواع گربه های وحشی از جمله جاگوارها و پوماها نیز از این شیوه تقلید صدا برای جلب شکارهای خود استفاده می‌کنند.*

*http://vet.mihanblog.com

 

--------------------

  حیوانات حسود!!!

به گزارش شبکه خبر، پژوهشگران در تحقیقی جدید دریافتند، سگ ها و گربه ها نسبت به محبت کردن صاحبشان به انسان ها و به ویژه حیوانات دیگر حسودی می کنند.

 

بررسی پژوهشگران در انگلیس نشان می دهد، این حیوانات خانگی با نزدیک شدن فردی به صاحبشان بلافاصله شروع به زوزه کشیدن می کنند که تولید این صدای خاص فقط به علت برانگیخته شدن حس حسادت این حیوانات شکل می گیرد.
محققان بر این باورند که سگ ها در مقایسه با گربه ها کمتر حسادت می کنند اما در بیشتر مواقع دچار افسردگی می شوند که این حالت افسردگی را با خوابیدن های متوالی بروز می دهند.
در نتایج این تحقیقات این نکته مهم ذکر شده است که سگ ها و گربه ها مانند یک کودک دو ساله متوجه محیط اطرافشان هستند و می توانند حسادت کنند
.*

*http://vet.mihanblog.com/
[ سه شنبه سی ام شهریور 1389 ] [ ساعت 21 و 03 دقیقه و 54 ثانیه ] [ یاسی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران