تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان
 همشهری آنلاین:
«کک آبی» ممکن است تنها شکلی ساده از حیات برکه‌ای باشد اما از لحاظ پیچیدگی ژنتیکی روی دست انسان زده است.

به گزارش ایسنا، دانشمندان دانشگاه ایندیانا به تازگی دریافته‌اند که این موجود یک میلی‌متری بیشتر از هر موجود شناخته‌شده دیگری ژن دارد.

در حالت کلی حدود 31 هزار ژن در DNA این کک وجود دارد. این در حالی‌است که انسان‌ها فقط از حدود 23 هزار ژن برخوردارند.

دافنیا ژولکس، ‌یکی از انواع متداول کک آبی، اولین سخت‌پوست است که از یک طرح نشانگر توالی شیمیایی که کد ژنتیکی یا ژنوم را می‌سازد برخوردار است.

در نگاه اول، دافنیا با بدن شفاف، اندام دارای مفصل کاذب، چشم‌های مرکب و سیستم ساده عصبی و گردش خون بسیار معمولی به نظر می‌رسد اما ژنوم این جاندار نه ‌تنها بسیار بزرگ بوده بلکه سرشار از شگفتی است.

به گفته دانشمندان، بیش از یک سوم ژن‌های دافنیا در هیچ موجود زنده دیگری ثبت نشده و این موضوع بدین معنی است که آنها کاملا موضوعات جدیدی در دنیای علم محسوب می‌شوند.

ترکیب ژنتیکی عجیب این کک رفتارهای غیرمعمولی را منعکس می‌کند که از مدت‌ها پیش مورد بررسی دانشمندان قرار گرفته است.همچنین این حیوان از خود واکنش‌های منحصر به فردی در برابر استرس نشان می‌دهد. دافنیا همچنین می‌تواند خود را با طیف‌های وسیعی از اسیدیته، سموم، غلظت‌های اکسیژن، کیفیت غذا و دما وفق دهد.

این موجودات قادر به تولید مثل جنسی و غیر‌جنسی هستند. آنها در نبود جنس نر به صورت کلونال تکثیر می‌شوند تا اینکه شرایط سخت محیطی آنها را مجبور به جفت‌گیری کند.

به گفته محققان، نرخ بالای تکثیر ژن در دافنیا دلیل اصلی برخورداری این حیوان از این تعداد بالای ژن است. این نرخ سه برابر بیشتر از سایر بی‌مهرگان و 30 درصد بزرگ‌تر از انسان‌ها است.

http://www.hamshahrionline.ir/news-127480.aspx

........................................

حیوان عجیبی که نفس نمی کشد!

 همشهری آنلاین:
دانشمندان برای اولین بار موفق به یافتن حیوانات چند سلولی شده‌اند که آشکارا بدون استفاده از اکسیژن قادر به ادامه حیات هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این موجودات در بخش عمیق یکی از جهنمی ترین مناطق زمین سکونت دارند: حوضچه «آتلانت» مدیترانه که به اندازه ای از دانه های نمکی انباشته شده است، که نمی تواند با آب اکسیژن داری که در لایه بالایی قرار دارد، ترکیب شود.
نمونه های پیشین برگرفته شده از این حوضچه حیات تک سلولی ها را در این شرایط دشوار به اثبات رسانده بود اما مطالعه جدید توانسته است حیات حیوانی چند سلولی را در این محیط بی هوا نمایان سازد.

دانشمندان سه گونه مختلف از این حیوانات کوچک را با نام «لوریسیفرا» در این محیط شناسایی کردند که با استفاده از نوعی آمینو اسید رادیواکتیو دار به نام «لئوسین» و نوعی نشانگر فلورسانت شناسایی و جمع آوری شدند. دانشمندان همچنین نمونه هایی از این حیوانات را مشاهده کرده اند که آثاری از تخمگذاری و پوست اندازی در آنها دیده شده است.
بر اساس گزارش نیوساینتیست، سلولهای این جاندار کوچک دارای میتوکندری نیست.

http://www.hamshahrionline.ir/news-104728.aspx

 
[ شنبه بیست و سوم بهمن 1389 ] [ ساعت 17 و 23 دقیقه و 15 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران