تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

 

همشهری‌آنلاین:
نتایج تحقیقات دانشمندان آلمانی نشان می‌دهد که روباه‌ها نه تنها مکار هستند بلکه با نیروی مغناطیس زمین به خوبی آشنا هستند و برپایه آن از یک حس جهت یابی بسیار پیشرفته برخوردارند.

به گزارش مهر، نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه دویسبورگ- اسن در آلمان حاکی از آن است که این جانوران قادرند میدان مغناطیسی زمین را ردیابی کرده و از آن برای توسعه مهارت‌های جهت یابی و شکار موش‌ها، موش خرماها و خرگوش‌ها استفاده کنند.

این کارشناسان رفتارشناسی حیوانات کشف کردند که روباه در هر نقطه و زمانی از روز که باشد وقتی به روی شکار می‌پرد به جهت شمال شرقی گرایش دارد.این محققان معتقدند که روباه با این حس جهت یابی شگفت‌انگیز خود می‌تواند جهش بسیار مطلوبی را به روی شکار انجام دهد.به این ترتیب روباه نیز همانند جانواران مهاجر شامل کبوترها، لاک پشت‌ها و نهنگ‌ها از حس جهت یابی برخوردار است.

این دانشمندان با مطالعه بر روی رفتار 84 روباه قرمز وحشی در 65 منطقه در سراسر جمهوری چک به این نتایج دست یافتند. این بررسی‌ها نشان داد روباه‌ها برای به دام انداختن شکار خود از بالای سر شکار بر روی آن جست می‌زنند. این دانشمندان با بیش از دو سال رصد رفتار روباه‌ها موفق شدند 592 جهش برای شکار را ثبت کنند.

براساس گزارش دیلی میل، روباه‌ها حیوانات نسبتا کوچکی هستند و وزن آنها حدود 5/5 کیلوگرم است و تنها کمی از یک گربه سنگین‌ترند. این حیوانات به تنهایی شکار می‌کنند و از خوردن گیاهان، حشرات، پسماندهای غذا و پستانداران کوچک لذت می برد.

روباه‌ها به ندرت جانوری بزرگتر از یک خرگوش را می‌خورند.

راز تنفس موش کور در زیر خاک

همشهری آنلاین:


محققان کانادایی توانستند توانایی مرموز موش‌های کور را برای تنفس در اعماق زمین کشف کنند.
محققان دانشگاه مانیتوبا در کانادا دریافتند گلبول‌های قرمز خون موش‌های کور شرقی به این جاندار امکان می‌دهند زمانی که در زیر زمین قرار دارند هوای مرده‌ای که از تنفس اکسیژن محیط به وجود آمده را دوباره تنفس کنند.

در واقع گلبول‌های قرمز خون موش‌های کور از نظر ژنتیکی به گونه‌ای تکامل یافته‌اند تا بتوانند دی اکسید کربن اضافی را با خود حمل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پروتئین هموگلوبین در گلبول قرمز خون علاوه بر انتقال اکسیژن به سرتاسر بدن، دی اکسید کربن را نیز به شش‌ها انتقال می‌دهد.در موش‌های کور گنجایش حمل دی اکسید کربن این پروتئین نسبت به حد معمول بسیار بیشتر است و به این شکل به جاندار امکان می‌دهد در محیط بسته‌ای که از مقادیر زیادی دی اکسید کربن برخوردار است زنده بماند.

محققان می‌گویند موش‌های کور معمولا در محیط‌هایی به سر می‌برند که سطح اکسیژن به شدت پایین و سطح دی اکسید کربن بسیار بالا است. نقب زدن به اندازه کافی کار دشواری است که با نیاز پیدا کردن به تنفس هوای مرده‌ای که توسط خود جاندار به وجود آمده، طاقت فرساتر نیز خواهد شد.

محققان امیدوارند کشف توانایی هموگلبین موش‌های کور شرقی برای حمل مقادیر زیادتری از دی اکسید کربن بتواند در آینده منجر به ساخت خون مصنوعی انسان با ویژگی‌ها و توانایی‌های خاص‌تری شود.

...........................................

قورباغه خون آشامی که بالای درخت زندگی می‌کند

 همشهری آنلاین:
جنگل‌های کوهستانی ویتنام منزلگاه گونه‌هایی جدید از خون آشام‌ها است، قورباغه پرنده درختی که "راکوفوروس ومپیروس" خوانده شده و از دو نیش سیاه رنگ برخوردار است، گونه‌ای از این خون‌آشام‌ها است

به گزارش خبرگزاری مهر، این دو زیست 5 سانتیمتری که برای اولین بار در سال 2008 مشاهده شد، تنها در جنگل‌های انبوه جنوب ویتنام زندگی می‌کند، این جانور از انگشتان متصل به هم برای پرواز کردن از درختی به درختی دیگر استفاده می‌کند. قورباغه‌های بالغ در میان حوضچه‌های میان تنه درختان تخم گذاری می‌کنند تا به این شکل از فرزندان خود در برابر حمله مهاجمان ساکن در برکه‌ها و رودها جلوگیری کنند.

به گفته زیست شناسان موزه علوم طبیعی سیدنی در واقع این دو زیست برای پایین آمدن از درختان هیچ دلیل و انگیزه ای ندارد و تمامی دوران حیات خود را در میان شاخه‌های درختان سپری می‌کند. با این همه زندگی بر روی ارتفاع دلیلی نیست که بر اساس آن صفت خون آشام بودن را به این قورباغه کوچک داده باشند، بلکه دلیل خون آشام خواندن آنها زائده‌های نیش مانندی است که بر روی دهان بچه قورباغه‌ها وجود دارد.

بچه قورباغه‌ها معمولا دهانی مشابه منقار دارند اما در بچه قورباغه‌های درختی خون آشام و پرنده، دو زائده سیاه رنگ و نیش مانند از بخش پایینی دهان به بیرون زده و این اولین باری است که چنین پدیده‌ای در میان بچه قورباغه‌ها دیده شده است.

دانشمندان هنوز کاربرد و دلیل وجود این زائده‌های داندان مانند را نمی‌دانند اما می‌دانند غذای این بچه قورباغه‌ها از تخم‌های نابارور تامین می‌شود و این موجودات کوچک از زائده‌های دندان مانند خود برای خوردن این غذا استفاده می‌کنند.
[ پنجشنبه چهاردهم بهمن 1389 ] [ ساعت 00 و 57 دقیقه و 25 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران