تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

«نه» کلمه‌ای است که می‌تواند جلوی هدر رفتن وقت، انرژی و سرمایه را بگیرد و حتی موفقیت را برای شما رقم بزند. به شرطی که بدانید از آن کی و چگونه استفاده کنید...
 متاسفانه مشکل اینجاست که خیلی از افراد توانایی استفاده از این کلمه را به دلیل علاقه کمک کردن به دیگران و گریز از ناراحت کردن آنها ندارند! این‌طور می‌شود که به همه جواب مثبت می‌دهند و چون زیر کوهی از مسوولیت‌ها وظایف و فعالیت‌ها قرار دارند به دیگر وظایف مهم خود نمی‌رسند و وظایف بر عهده گرفته را به سرمنزل مقصود نمی‌رسانند و شكست می‌خورند! یادگیری بیان «نه» برای آنکه بتوانید کارهایی را که مناسب با ارزش و شخصیت شماست، انجام دهید، لازم است!

نداشتن هدف، دلیل اصلی بله گفتن به همه است! یکی از دلایلی که سبب می‌شود برخی افراد قدرت «نه» گفتن نداشته باشند این است که خود هدفی در زندگی ندارند و اهداف دیگران در غیبت هدف شخصی مهم‌تر به نظرشان می‌رسد! وقتی فردی از شما کاری را درخواست می‌کند برای اینکه ببینید منطقی است به او «نه» بگویید یا خیر کافی است از خود بپرسید «آیا این کار مهم، ضروری و واجب است؟» «آیا با ارزش‌های من در تضاد نیست؟» «آیا در جهت اهداف من است یا به من کمک می‌کند سریع‌تر به اهدافم برسم؟» اگر جواب سوال‌تان «خیر» بود پاسخ شما هم باید «نه» باشد!

جواب منفی و آزادی بیشتر
جواب منفی دادن به درخواست‌های غیرضروری سبب آزادی بیشتر شما و رسیدن سریع‌‌ترتان به موفقیت می‌شود. شما در این صورت نیروی بیشتری برای تمرکز بر اهداف زندگی خود دارید. داشتن هدفی روشن و آگاهی به علم «نه» گفتن به موقع از هدر رفتن وقت، انرژی و سرمایه پیشگیری می‌كند و سریع‌تر شما را به آینده روشن می‌رساند.

 

3 اشتباه اساسی
رتبه‌بندی اولویت‌ها هم از پایه‌های موفقیت است اما ‌اکثر مردم وقتی می‌خواهند کارهای‌شان را رتبه‌بندی کنند یکی از 3 اشتباه بزرگ زیر را مرتکب می‌شوند:
1 فکر نمی‌کنند: بسیارند آدم‌هایی که بدون فکر کردن کار و زندگی می‌کنند و اولویت‌ها بین کارهای روزانه‌شان فراموش می‌شود و اکثرا آنها زندگی و كاری را دارند که نمی‌خواستند! در صورتی که به راحتی می‌توانند کار و زندگی مورد علاقه‌شان را به دست آورند!
2 مسایل را پیچیده می‌کنند: برخی افراد با استفاده از سیستم های پیچیده و اعداد و ارقام سعی در اولویت‌بندی کارهایشان دارند. مثلا با A1، A2، B1 ، C2 و ... تلاش می‌کنند به هر کار رتبه‌ای بدهند. اما حقیقت اینجاست که شما نمی‌توانید هم‌زمان چند اولویت با هم داشته باشید اگر فکر می‌کنید که این امر امکان‌پذیر است منطقی نیستید و هنوز اولویت‌ خود را پیدا نکرده‌اید!
3 اولویتی که انتخاب می‌کنند با آنچه به دنبال‌اش هستند متفاوت است: پیدا کردن اولویت و زندگی کردن در جهت رسیدن به آن دو چیز جداست. اینکه واقعا چه می‌خواهید و چگونه زندگی می‌کنید. مهم است و نشان می‌دهد که اولویت حقیقی شما در زندگی چیست! اولویت شما آن چیزی است که به خاطر آن زندگی می‌کنید نه آنچه روی کاغذ می‌آورید.
خیلی وقت‌ها ما روی کاغذ اولویتی را مشخص می‌کنیم و در زندگی کمترین زمان را برای رسیدن به آن اختصاص می‌دهیم.

چگونه اولویت صحیح را انتخاب کنیم؟
به کمک سه راه‌حل ساده می‌توانیم از اشتباهات دور شویم و اولویت اصلی را در زندگی بیابیم!
1 هوشیار باشید! همین امروز یا طی همین هفته چند ساعتی وقت بگذارید، با خود خلوت کنید و بیندیشید که از کار و زندگی چه می‌خواهید و اولویت اصلی شما چیست!؟ چه چیزی از همه چیز برای شما در زندگی مهم‌تر است، مهم‌ترین هدف شما در زندگی چیست؟ دوست دارید زندگی شما شبیه به زندگی چه کسی باشد؟ به این موضوعات فکر کنید و جواب‌هایتان را روی کاغذ بیاورید.
2 اهداف‌تان را ساده و روشن بیان کنید! وقتی اهداف‌تان را روشن کردید، 3 تا 5 مورد را برگزینید! سعی کنید اهداف ساده و روشن باشد بعد از بین آنها یک هدف که مهم‌ترین است را انتخاب کنید و سعی کنید روی همان متمرکز شوید.
3 اولویت خود را زندگی کنید! اگر هدف شما در زندگی روشن باشد، دنبال کردن آن کار ساده‌تری خواهد بود. هر روز صبح چند دقیقه به اولویت خود فکر کنید و برای رسیدن به آن ساعاتی در روز را به آن اختصاص دهید. به عبارت دیگر هر روز زمان‌تان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که ساده‌تر بتوانید به اهداف‌ و اولویت‌ خود برسید.
منبع: succes Magazine
هفته نامه سلامت 89.8.22
[ چهارشنبه یکم دی 1389 ] [ ساعت 22 و 33 دقیقه و 25 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران