تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

فرد- ترجمه - سپیده حسینعلی عراقی:


آیا شباهتی بین شما و تصاویر جدید شخصیت‌هایی كه در مجلات به چاپ می‌رسند، وجود ندارد؟  
آیا كارمند رسمی اداره‌ای كه در آن كار می‌كنید، نیستید؟  اهمیت چندانی ندارد، یاد بگیرید خودتان را همانگونه كه هستید دوست بدارید.  امروزه داشتن اعتمادبه‌نفس و خود را تایید كردن، امری دشوار است، به دلیل آنكه، این اطرافیان ما نیستند كه ارزش ما را پایین می‌آورند، بلكه اغلب خود ما هستیم كه تمایل داریم از ارزش خود بكاهیم. با این وجود، عشق ورزیدن به خود یكی از مهم‌ترین كلیدهایی است كه موجب اعتمادبه‌نفس دوباره شده و سبب می‌شود تا انسان با خود آشتی كرده و ارتباط مجدد برقرار كند، افكار و احساسات خود را به راحتی با دیگران در میان گذارد و خوشحال و راضی باشد.

«خود را دوست بدارید تا بتوانید دیگران را دوست داشته باشید»، باید  عیوب و نقاط ضعفی را كه موجب ناتوانی و ضعف ما می‌شود شكار كرده و اعتماد به نفس‌مان را دوباره به دست آوریم.

افكار منفی را متوقف كنید: نه، همسایه شما، به شما چپ‌چپ نگاه نكرده است، همكارتان هم پشت‌سر شما حرف نمی‌زند... تمام این ترس‌های كوچك و بی‌اساس جلوی رشد و شكوفایی شما را می‌گیرد و نمی‌گذارد كه روی مسائل مهم و اساسی زندگی تمركز داشته باشد.

بزرگنمایی نكنید

آیا هر اشتباه و یا گفتار نادرستی از نظر شما بی‌اندازه بزرگ و غیرقابل تصور است؟ به نظر می‌رسد كه همه این عوامل به راحتی بتوانند از ارزش و اعتبار شما كم كرده و در نهایت به شكست شما منجر شوند، اما تا كی می‌خواهید نقش یك قربانی همیشگی را بازی كنید.باید خود را از این تنگنا و دور باطل خارج كنید.

خود را  با دیگران مقایسه نكنید

می‌گویند مرغ همسایه غاز است! اگر فقط محسنات دیگران را درنظر بگیرید، این عمل مانع از آن می‌شود تا نكات مثبت و ارزش‌های خود را ببینید.

حس انتقادجویی خود را تا حدی به كار بیندازید، خواهید دید كه دیگران آن‌طورها هم كه به نظر می‌رسند، كامل و عالی نیستند.عدم اعتماد به نفس سبب می‌شود تا شخص عیوب و نقاط ضعف خود را زیر ذره‌بین برده و بزرگ نشان دهد و روی محسنات و نقاط مثبت وجودی خویش، ماسك زده و آنها را از دیده دور نگه دارد.

بنابراین لازم و ضروری است كه یاد بگیریم در حالی كه نكات مثبت و محسنات خود را شناسایی می‌كنیم، نقاط ضعف و عیوب را در جای خود بررسی كنیم. در اینجا تمرین ساده‌ای برای شناسایی نكات مثبت پیشنهاد می‌كنیم:

1 –  در مكان ساكت و آرامی بنشینید، بدون تلفن، با یك كاغذ و قلم.

2 –  به آرامی نفس عمیقی بكشید.

3 – به محض آنكه احساس كردید آماده‌اید، در كمتر از 3 دقیقه، 20 تا از محسنات و نكات مثبت‌تان را روی كاغذ بیاورید.

4 –  بعد از گذشت مدتی، نتیجه هرچه كه باشد، سؤالات زیرا را از خود بپرسید:

آیا احساس بدی به شما دست داد؟ در برابر این لیست چه حسی داشتید؟ آیا از اینكه به وجود این نكات مثبت در خود پی برده‌اید، احساس ناراحتی می‌كنید؟ آیا قانع شده‌اید كه صاحب این كمالات هستید؟

این تمرین را دوباره انجام ‌دهید تا جایی كه متقاعد شوید صاحب این محسنات هستید.

به ارزش‌های خود احترام بگذارید

برای آنكه خودتان باشید، احتمالا باید یاد بگیرید كه ارزش‌های خود را شناخته و به آنها احترام بگذارید و حتی‌المقدور اصول و قوانینی كه برخلاف ارزش‌های شما هستند را برخود تحمیل نكنید؛ مثلا اگر شما فرد فداكاری هستید و مایلید كه خود را وقف كمك‌رسانی به دیگران كنید، مطمئنا اگر در بخش امور اجتماعی و مددرسانی فعالیت كنید استعدادهای شما در این بخش شكوفاتر خواهد شد تا اینكه در یك سرویس تجاری مشغول به كار شده و مجبور باشید هر روز با خود و دیگران سر و كله بزنید، چرا كه اگر به مدت چند ماه و یا حتی چند سال بتوانید خود را تغییر داده و اصولی را كه برخلاف معیارها و ارزش‌های شما هستند به خود تحمیل كنید، به سختی می‌توانید برخلاف ذات و طبیعت خود، تا ابد به این منوال ادامه دهید.

بنابراین، معیارهای مهم و با ارزشی را كه نباید با چیزی معاوضه شوند و قابل خرید و فروش نیستند، مشخص كنید. این اصل همواره شما را در انتخاب‌هایی كه در زندگی پیش‌رو دارید راهنمایی می‌كند.

آشتی با گذشته

سرگذشت‌های خانوادگی، همچون بار سنگینی است كه می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را تا حد زیادی محدود كند.شاید احساس می‌كنید كه پدر و مادرتان، در دوران كودكی شما، آن‌طور كه باید و شاید از شما حمایت نكرده‌اند و یا حتی جلوی پیشرفت شما را گرفته‌اند؟ (چوب لای چرخ‌تان گذاشته‌اند) قبل از هر چیز به خود بگویید كه هر فردی سعی دارد تا نقش و وظیفه خود را تاجایی كه در توان دارد به نحو احسن انجام دهد. آنها هرگز نخواسته‌اند تیشه به ریشه شما زده و روحیه شما را خراب كنند، اما آنها می‌توانند تصمیم بگیرند تا رفتارهایشان را جبران كرده و از طریق شما موفق شوند.

در آخر، عشق ورزیدن به خود، یكباره صورت نمی‌گیرد.
باید برای موفقیت و پیشرفت در ساخت شخصیت خود، قدم‌به‌قدم و به تدریج به سمت آن حركت كرد.

روشی برای مبارزه با افسردگی

تایید و احترام گذاشتن به خود، از اهمیت زیادی برخوردار است. نه فقط برای آنكه بدانیم در این دنیا مكانی هم برای ما وجود دارد؛  بلكه به این دلیل كه در ذهن خود ، مكانی به خود اختصاص داده و  برای خودمان نیز  ارزش قائل شویم. اگر انسان به خود احترام نگذارد چگونه قادر خواهد بود باعث شود كه دیگران به او احترام بگذارند و چگونه حتی می‌تواند خودش را دوست بدارد؟ اما یك چیز قطعی است؛  افرادی كه در رفتارشان، تایید، احترام و اعتماد به نفس وجود ندارد، اغلب،‌ خیلی بیشتر از افراد دیگر دچار افسردگی می‌شوند. فراگیری احترام گذاشتن به خود روشی برای مبارزه با افسردگی است، یا به عبارتی، میزانی  برای سلامت روانی است.

بنابراین اگر قبلا در چنین شرایطی قرارگرفته‌اید، به جوابی كه باید در آن زمان می‌دادید فكر كنید. آن را در ذهن خود چندین‌بار مرور كنید تا در صورت نیاز آماده داشته باشید. جواب را به صورت صحیح و مودبانه بیان كنید. زیرا اغلب چیزی كه مانع گفتن جمله‌  «نه، متاسفم، من هم همین‌طور، خیلی عجله دارم»  می‌شود این است كه می‌ترسید جمله را درست و مودبانه به طرف مقابلتان نگویید.

منبع :همشهری آنلاین


[ یکشنبه بیست و هشتم آذر 1389 ] [ ساعت 10 و 00 دقیقه و 00 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران