تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

قطب جنوب؛ کشف رازهای یخ نزدن

دانشمندان آلمانی با استفاده از تکنیک ویژه‌ای موفق شدند راز خاصیت ضدیخی ماهیان ساکن اقیانوس‌های منجمد شمالی و جنوبی را فاش کنند

آب اقیانوس‌های منجمد شمالی و جنوبی به دلیل اثرات شوری و فشار عمق می‌تواند به دمای زیر صفر درجه سیلیسوس برسد این درحالی است که ماهیان ساکن این آب‌ها بدون اینکه دچار یخ زدگی بشوند می‌توانند به حیات طبیعی خود ادامه دهند.

از حدود 50 سال قبل دانشمندان می‌دانستند که این ماهیان دارای یک گلیکوپروتئین "ضد یخ" به نام AFP هستند که تاکنون مکانیزم دقیق عملکرد آن مشخص نبود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون گروهی از دانشمندان با استفاده از تکنیک ویژه طیف نگاری تراهرتز موفق شدند راز عملکرد این ضدیخ را فاش کنند. این تحقیق بر روی گونه ماهی Dissostichus mawsoni که در اقیانوس منجمد جنوبی زندگی می‌کند انجام شد.

این پژوهشگران با استفاده از تکنیک طیف نگاری تراهرتز توانستند حرکت دسته جمعی مولکول‌های آب را در بدن این ماهی رصد کنند.

به گفته این محققان، این مولکول‌ها در یک حرکت دائمی هستند و در این حرکت با کاهش دما به صورت موقتی یکسری پیوندهای جدیدی را بین خود ایجاد می‌کنند اما زمانی که در حضور گلیکوپروتئین‌ها قرار می‌گیرند حرکات آنها بسیار منظم می‌شود.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "ما مشاهده کردیم که این پروتئین‌های ضدیخ چگونه بر روی حرکت مولکول‌های آب اطراف خود اثر می‌گذارند. این اثر که حتی در دمای پایین بیشتر از دمای محیط می‌شود از بلوری شدگی و یخ زدگی آب در بدن ماهی جلوگیری می‌کند."

--------------------

تماشای پنگوئن های قطب جنوب با گوگل

 

ابتکار شرکت رایانه ای گوگل در نمایش نماهای مختلف خیابانی از کشورهای جهان فراتر رفته و به قطب جنوب رسیده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، تصاویر خیابانی غول بزرگ اینترنت گرچه در برخی کشورها نگرانی هایی را درباره حریم خصوصی مردم به همراه داشت ولی این بار بعید به نظر می‌رسد ساکنان قطب جنوب که اغلب جمعیت آن را پنگوئن‌ها تشکیل می‌دهند از این بابت نگرانی داشته باشند.

گوگل به تازگی اعلام کرده است طرح موسوم به  استریت وی یو  که تصاویری حتی از سطح خیابان‌های شهرهای مختلف جهان در اختیار کاربران قرار می‌دهد اکنون شامل هر هفت قاره زمین شده و تصاویری از قطب جنوب را هم در بر گرفته است.

نماهای خیابانی قطب جنوب در گوگل فعلا به تصاویری که خود کاربران از پنگوئن‌های جزیره هف مون و مناظر و چشم اندازهای آن تهیه کرده‌اند محدود می‌شود.

ابتکار گوگل که از سه سال پیش راه اندازی شده با واکنش‌های متفاوتی همراه بوده بسیاری از کاربران از این سرویس استقبال کرده‌اند اما برخی هم اغلب در اروپا‌، آن را سرزده و ناخوانده دانسته‌اند.

مقامات جمهوری چک اوایل این ماه، گوگل را از تهیه و جمع آوری تصاویر خیابانی منع و اعلام کردند این تصاویر به صورت غیر قابل قبولی برای حریم خصوصی مردم مزاحمت ایجاد می‌کند. گوگل به این تصمیم چک اعتراض کرده است.

گوگل در پی تشدید اعتراض‌ها در آلمان، به شهروندان نگران هشت هفته فرصت داد تصاویر خانه‌ها یا مراکز کارشان را پیش از انتشار به گوگل اطلاع دهند تا این تصاویر با کیفیت پائین‌تری منتشر شود.
[ یکشنبه هجدهم مهر 1389 ] [ ساعت 16 و 44 دقیقه و 27 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران