تبلیغات
ققنوس باش

ققنوس باش
نویسندگان

نگاهی میکروسکوپی به گرده افشانی یا به عبارتی تولید مثل گلها و گیاهان... خارق العاده است.

گرده‌افشانی یا فرایند تولید مثل، فرایندی مهم در چرخه زندگی گلها و گیاهان دانه دار است.  گرده افشانی یعنی فرایند انتقال  گرده از پرچم، عضو نر گیاه یا گل به روی کلاله یا مادگی از همان نوع  گل یا گل دیگری از همان گونه است.

با توجه به اینکه هاگ یا همان دانه‌های گرده، قدرت حرکت ندارند، انتقال یا گرده افشانی بوسیله حشرات یا باد و یا روشهای دیگر انجام می شود. روشی که در نهایت به آمیزش دو یاخته یا به عبارتی تولیدمثل گیاه منجر می شود.

گرده افشانی همان گرده هایی هستند که در هر بهار برای بسیاری از افراد دردسر ساز بوده و به نوعی ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند.

گرده های گلی موسوم به فراموشم مکن که یکی از ریزترین گرده های گیاهی جهان بوده و قطر آن پنج هزارم میلیمتر است و دارای آلرژی زایی بسیار قوی می باشد

دانه ای از گرده درخت توسکا که در مناطق پوشیده از درخت شمال امریکا بوفور ایجاد آلرژی می کند

 

دانه های زرد مربوط به گرده های ذرت و دانه های خاکستری از گیاهی دیگر است

 

تصویر برداری میکروسکوپی چهره واقعی و زیبای این گرده های گل و گیاه را به شما نشان می دهد.

این تصاویر  توسط مارتین اوگرلی Martin Oeggerli  یک میکرو بیولوژیست 34 ساله که در مرکز تحقیقات سرطان شناسی دانشگاه بیمارستانی باسیل در سوئد کار می کند، گرفته شده است. تصاویر مربوط به گرده افشانی‌ گل ها و گیاهان مختلف است که حدود 500.000 برابر بزرگ شده اند. آیا زیبا و حیرت انگیز نیستند؟

بقیه عکسها در ادامه مطلب

دانه هایی از گرده گل کلم یا کاهو

 

دانه هایی از گرده گلی موسوم به ونوس مگس گیر

 

پرچم و گرده های روی کلاله یک گل شمعدانی

 

گرده ای افتاده بر زمین از نوعی درخت

 

گرده درخت کنگر که آلرژی زا نمی باشد
[ سه شنبه ششم مهر 1389 ] [ ساعت 19 و 27 دقیقه و 37 ثانیه ] [ یاسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باشد که هر کس در درونش ققنوسی باشد تا ابدیت.....!!
...............................................
ققنوس یک پرندهٔ مقدس افسانه ای است که می‌تواند در اساطیر ایران، اساطیر یونان، اساطیر مصر، و اساطیر چین یافت شود.دربارهٔ این موجود افسانه‌ای گفته می‌شود که وی مرغی نادر و تنهاست و جفتی و زایشی ندارد. اما هزار سال یکبار، بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. ققنوس در اغلب فرهنگ‌ها، نماد جاودانگی و عمر دگربار تلقی شده‌است.امّا برخی فرهنگ‌ها ویژگی‌های دیگر هم به او نسبت داده‌اند. از جمله در مورد او گفته شده: اشک ققنوس زخم را درمان می‌کند، ققنوس صدای دل نشینی دارد، موسیقی از آوای او پدید آمده‌است و...گرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی همچون چین و ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، امّا برخی معتقدند که اسطورهٔ ققنوس از مصر باستان برخاسته، به یونان و روم رفته، و هم سو با باورهای مسیحیت شاخ و برگ بیشتری یافته‌است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

entezar
این سایت را حمایت می کنم
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران